Περιγραφή Μαθήματος
- Το μάθημα δεν διαθέτει περιγραφή -
Σχέδιο Μαθήματος: Voilà ma famille 👪
Επίπεδο: Α1
Θέμα: Παρουσίαση της οικογένειας, περιγραφή εμφάνισης και χαρακτήρα, επαγγέλματα.
Στόχοι:
-
Οι μαθητές να μπορούν να παρουσιάζουν τα μέλη της οικογένειάς τους.
-
Να μάθουν και να χρησιμοποιούν το λεξιλόγιο για την οικογένεια, τα επαγγέλματα, την εμφάνιση και τον χαρακτήρα.
-
Να κατανοήσουν και να εφαρμόσουν τους κανόνες του αρσενικού-θηλυκού στα επίθετα και τα επαγγέλματα.
-
Να χρησιμοποιούν τα κτητικά επίθετα (mon, ma, mes).
-
Να μάθουν τη χρήση του ρήματος faire (κάνω).
Μέρος 1ο: Κείμενο και Λεξιλόγιο
Διάλογος: "Je te présente ma famille" (Σου παρουσιάζω την οικογένειά μου)
(Ο Στέφανος και ο Τομάς κοιτάζουν φωτογραφίες στα κινητά τους.)
Stéphane: Salut Thomas! Ça va?
Thomas: Ça va, merci! Et toi?
Stéphane: Très bien! Regarde, c’est une photo de ma famille. C’est mon père, il s'appelle Jean. Il est grand et blond. Il est ingénieur. Ma mère, elle, s'appelle Marie. Elle est journaliste, elle travaille à la télévision. Elle a les cheveux courts et roux. Et voilà ma petite sœur, Julie. Elle est très drôle et gentille.
Thomas: Oh, ta famille est chouette! Moi aussi, j’ai une photo. C’est ma famille. Mon père, il s’appelle Louis. Il est médecin, il travaille beaucoup! Ma mère, elle s’appelle Claire. Elle est dentiste. Elle est petite et mince. J’ai aussi un grand frère, Marc. Il est étudiant et il est très sérieux. Et ma petite sœur, elle est artiste! Elle fait de très beaux dessins!
Λεξιλόγιο του Κειμένου
| Γαλλικά | Ελληνικά |
| Salut! | Γεια! |
| Ça va? | Είσαι καλά; |
| Regarde! | Κοίτα! |
| ma famille | η οικογένειά μου |
| mon père | ο πατέρας μου |
| ma mère | η μητέρα μου |
| mon frère | ο αδερφός μου |
| ma sœur | η αδερφή μου |
| un ingénieur | ένας μηχανικός |
| un journaliste | ένας δημοσιογράφος |
| un médecin | ένας γιατρός |
| un dentiste | ένας οδοντίατρος |
| un étudiant | ένας φοιτητής |
| un artiste | ένας καλλιτέχνης |
| Il est grand | Είναι ψηλός |
| Il est blond | Είναι ξανθός |
| Elle a les cheveux courts | Έχει κοντά μαλλιά |
| Elle est rousse | Είναι κοκκινομάλλα |
| Elle est petite | Είναι κοντή |
| Elle est mince | Είναι λεπτή |
| Elle est drôle | Είναι αστεία |
| Elle est gentille | Είναι ευγενική |
| Il est sérieux | Είναι σοβαρός |
| il travaille | αυτός εργάζεται |
| elle fait | αυτή κάνει |
| de très beaux dessins | πολύ ωραία σχέδια |
Μέρος 2ο: Ασκήσεις Κατανόησης και Εμπέδωσης
Ασκήσεις Κατανόησης
-
Σωστό ή Λάθος;
-
Ο πατέρας του Στέφανου είναι δημοσιογράφος. (Σ/Λ)
-
Η μητέρα του Τομάς είναι οδοντίατρος. (Σ/Λ)
-
Η αδερφή του Στέφανου είναι αστεία. (Σ/Λ)
-
Ο πατέρας του Τομάς δουλεύει πολύ. (Σ/Λ)
-
-
Ποιος μιλάει;
-
«Il est grand et blond.» (Ο Στέφανος / Ο Τομάς)
-
«Elle est dentiste.» (Ο Στέφανος / Ο Τομάς)
-
«Elle fait de très beaux dessins!» (Ο Στέφανος / Ο Τομάς)
-
Ασκήσεις Εμπέδωσης
-
Άσκηση με το ρήμα faire
-
Συμπληρώστε τις προτάσεις με το ρήμα faire (κάνω).
-
Je _______ du sport.
-
Tu _______ un gâteau.
-
Il _______ ses devoirs.
-
Nous _______ un pique-nique.
-
Elles _______ de la danse.
-
-
-
Άσκηση με κτητικά επίθετα
-
Συμπληρώστε με το σωστό κτητικό επίθετο (mon, ma, mes).
-
(Πατέρας μου) ______ père est grand.
-
(Αδερφή μου) ______ sœur a 14 ans.
-
(Γονείς μου) ______ parents sont gentils.
-
(Μητέρα μου) ______ mère est blonde.
-
-
Άσκηση με αρσενικό-θηλυκό
Συμπληρώστε το σωστό επίθετο στο θηλυκό γένος.-
Mon frère est sérieux, ma sœur est _________.
-
Mon oncle est petit, ma tante est _________.
-
Mon cousin est blond, ma cousine est _________.
-
Mon grand-père est vieux, ma grand-mère est _________.
-
Μέρος 3ο: Δημιουργικές Δραστηριότητες (Προέκταση)
-
"Δημιουργώ την οικογένειά μου!"
-
Οι μαθητές σχεδιάζουν ή φέρνουν φωτογραφίες της οικογένειάς τους.
-
Ο καθένας πρέπει να παρουσιάσει την οικογένειά του στην τάξη, χρησιμοποιώντας το λεξιλόγιο που έμαθε (π.χ. «Voilà mon père, il est…»).
-
-
"Ποιος είναι; " (Παιχνίδι Μαντεψιάς)
-
Ένας μαθητής σκέφτεται έναν χαρακτήρα από το κείμενο (π.χ. τον πατέρα του Στέφανου).
-
Οι συμμαθητές του κάνουν ερωτήσεις για την εμφάνιση και τον χαρακτήρα (π.χ. «Il est grand?» «Il est blond?»). Ο πρώτος που μαντεύει σωστά, παίρνει τη σειρά του.
-
-
"Συνέντευξη!"
-
Χωριστείτε σε ζευγάρια. Ο ένας μαθητής παίρνει συνέντευξη από τον άλλο για την οικογένειά του, χρησιμοποιώντας τις νέες φράσεις.
-
Για παράδειγμα:
-
«Comment s'appelle ton père? Qu'est-ce qu'il fait comme métier?»
-
«Qui est ton acteur préféré? Comment il est?»
-
-
Στο τέλος, κάθε ζευγάρι παρουσιάζει στην τάξη τις πληροφορίες που έμαθε για τον συμμαθητή του.
-
Φύλλο Εργασίας 1: "Le portrait - Εμφάνιση"
Γεια σας! Σήμερα, θα γίνουμε «καλλιτέχνες» και θα μάθουμε να ζωγραφίζουμε... με λόγια! Θα μάθουμε πώς να περιγράφουμε την εξωτερική εμφάνιση κάποιου στα Γαλλικά. Ας ξεκινήσουμε!
Μέρος 1ο: Ας γνωρίσουμε τις λέξεις μας!
-
"Τα Ζευγάρια": Στον παρακάτω πίνακα, εντοπίστε το αρσενικό επίθετο με το αντίστοιχο θηλυκό του. Δώστε μεγάλη προσοχή στις αλλαγές! Αντιγράψτε στο τετράδιό σας το νέο πινακάκι.
| Αρσενικό | Θηλυκό |
| grand | petite |
| petit | belle |
| brun | jeune |
| blond | rousse |
| roux | brune |
| vieux | vieille |
| beau | grande |
| jeune | blonde |
-
"Ποιος είναι;": Ακούστε προσεκτικά την περιγραφή της καθηγήτριάς σας. Ποιος συμμαθητής σας είναι; Ποια συμμαθήτριά σας;
-
Il est grand, brun et il porte des lunettes.
-
Elle est petite, blonde et a les cheveux courts.
-
Elle a les cheveux longs et frisés, et elle est rousse.
Μέρος 2ο: Δημιουργούμε!
-
"Ο Φανταστικός Φίλος": Φανταστείτε έναν καινούριο φίλο ή μια καινούρια φίλη. Σχεδιάστε τον/την εδώ και μετά γράψτε μια σύντομη περιγραφή στα Γαλλικά, χρησιμοποιώντας τουλάχιστον 4 επίθετα από αυτά που μάθαμε.
Σχέδιο:
Περιγραφή:
...
-
"Ο/Η Μυστικός/ή Φίλος/η": Χωριστείτε σε ζευγάρια. Ο καθένας σας διαλέγει έναν συμμαθητή/μία συμμαθήτρια που κάθεται απέναντί του/της. Χωρίς να πείτε το όνομά του/της, γράψτε μια σύντομη περιγραφή για το πώς είναι η εμφάνισή του/της στα Γαλλικά. Μόλις τελειώσετε, διαβάστε δυνατά την περιγραφή και αφήστε τους υπόλοιπους να μαντέψουν για ποιον/ποια μιλάτε!
Φύλλο Εργασίας 2: "Le portrait - Χαρακτήρας"
Σήμερα, θα κάνουμε ένα ακόμα βήμα! Εκτός από το πώς μοιάζουν οι άνθρωποι, θα μάθουμε και πώς να περιγράφουμε τον χαρακτήρα τους.
Μέρος 1ο: Ας μάθουμε νέες λέξεις!
-
"Βρες το αντίθετο": Στη στήλη Α, βρείτε το επίθετο που έχει την αντίθετη σημασία από αυτό της στήλης Β. Μετά αντιγράψτε το πινακάκι στο τετράδιό σας.
| Στήλη Α | Στήλη Β |
| gentil | vieux |
| drôle | méchant |
| jeune | triste |
| heureux | sérieux |
| timide | sociable |
| généreux |
avare
|
-
"Σκέψου και Συμπλήρωσε": Διάβασε τις παρακάτω φράσεις. Με βάση αυτό που εκφράζουν, συμπλήρωσε με το σωστό επίθετο χαρακτήρα.
-
«Je n'aime pas parler avec des gens que je ne connais pas. Je suis...» (Δεν μου αρέσει να μιλάω με αγνώστους. Είμαι...)
-
«Elle raconte toujours des blagues. Elle est...» (Πάντα λέει αστεία. Είναι...)
-
«Il aide toujours ses amis. Il est très...» (Πάντα βοηθάει τους φίλους του. Είναι πολύ...)
-
Μέρος 2ο: Δημιουργούμε!
-
"Ο Τέλειος Ήρωας": Φανταστείτε τον τέλειο ήρωα ή την τέλεια ηρωίδα για μια ταινία ή ένα βιβλίο. Σκεφτείτε πώς μοιάζει, αλλά και πώς είναι ο χαρακτήρας του. Γράψτε μια ολοκληρωμένη περιγραφή (2-3 προτάσεις) στα Γαλλικά, συνδυάζοντας την εμφάνιση και τον χαρακτήρα.
-
Περιγραφή του ήρωά μου:
...
-
-
"Μαντέψτε ποιος είμαι;": Χωριστείτε σε ομάδες των τεσσάρων. Ένας από εσάς θα σκεφτεί ένα άτομο (π.χ. έναν ηθοποιό, έναν τραγουδιστή, έναν φίλο). Χωρίς να πει το όνομά του/της, θα περιγράψει στην ομάδα του πώς είναι η εμφάνιση και ο χαρακτήρας του/της στα Γαλλικά. Οι υπόλοιποι θα κάνουν ερωτήσεις για να τον/την μαντέψουν!
Σενάριο Μαθήματος Γαλλικών (40 Λεπτά) - Action / Accepter / Refuser
Θέμα: Τι κάνουμε στον ελεύθερό μας χρόνο; (Les loisirs) Στόχοι:
-
Κατανόηση και χρήση απλού λεξιλογίου σχετικού με δραστηριότητες (Action).
-
Εξάσκηση στη διατύπωση πρότασης και στην απλή αποδοχή/άρνηση (Accepter/Refuser).
-
Συνεργασία σε ομάδες και δημιουργία σύντομου διαλόγου.
Καλώς ήρθατε παιδιά! Σήμερα θα δουλέψουμε ομαδικά και θα φτιάξουμε τους δικούς σας διαλόγους στα Γαλλικά. Ο στόχος μας είναι να μάθουμε να προτείνουμε μια δραστηριότητα και να απαντάμε με έναν απλό τρόπο, λέγοντας ναι ή όχι.
(4 έως 6 φράσεις) χρησιμοποιώντας τις φράσεις Action και Accepter/Refuser. Προσέξτε: Ο διάλογός σας πρέπει να περιέχει τουλάχιστον τρεις διαφορετικές δραστηριότητες.
| Διάρκεια | Τι θα κάνουμε; | Πώς θα το κάνουμε; | ||
| 5' | 1. Επανάληψη: Οι Δραστηριότητες (Action) |
Διαβάστε δυνατά τις φράσεις που βλέπετε. Επαναλάβετε τη σωστή προφορά. Θυμηθείτε τι σημαίνει η κάθε φράση (On regarde la télé? - Βλέπουμε τηλεόραση;). Εστιάστε στις φράσεις για να αποδεχτείτε (Oui, super!) και να αρνηθείτε (Non, je déteste ça!).
|
||
| 15' | 2. Ομαδική Εργασία: Δημιουργείτε Διαλόγους! | Χωριστείτε σε ομάδες των 3 ή 4 ατόμων. Αντιγράψτε τις φράσεις που θέλετε απιο το βιβλίο σας σελ. ... Στόχος σας: Να φτιάξετε έναν μικρό διάλογο | Το «Δέντρο» των Προτάσεων | Δημιουργία Ομάδων: Χωριστείτε σε ομάδες των 3-4 ατόμων. Οδηγίες: Κάθε ομάδα πρέπει να δημιουργήσει έναν πολύ σύντομο διάλογο 4-6 φράσεων, χρησιμοποιώντας τουλάχιστον 3 διαφορετικές φράσεις Action και τις φράσεις Accepter ή Refuser. |
| 15' | 3. Παίζουμε Ρόλους (Présentation) | Ελάτε μπροστά! Κάθε ομάδα παρουσιάζει τον διάλογό της στην τάξη. Μιλήστε δυνατά και καθαρά. Μην ανησυχείτε για τα λάθη, αυτό που μετράει είναι να προσπαθήσετε να μιλήσετε Γαλλικά! Οι υπόλοιποι μαθητές ακούτε και εντοπίζετε τις δραστηριότητες που προτείνουν. | ||
| 5' | 4. Τέλος Μαθήματος & Εργασία για το Σπίτι |
Συνοψίζουμε τις βασικές φράσεις που μάθαμε. Σημειώνετε την εργασία για το σπίτι, που είναι μια δημιουργική αφίσα!
Εργασία για το Σπίτι: Η Αφίσα των Χόμπι σαςΗ εργασία σας για το σπίτι είναι να φτιάξετε μια προσωπική αφίσα με τίτλο: «Οι Αγαπημένες μου Δραστηριότητες» "Mes loisirs préférés"
|
Σχέδιο Μαθήματος: "Mes goûts, mes passions!"
Επίπεδο: Α1 (Γυμνάσιο)
Θεματική: Αθλήματα και Μουσικά Όργανα
Διάρκεια: 45 λεπτά
1. Στοχοθεσία (Σύμφωνα με το ΠΣ)
-
Γνωστικοί: Εκμάθηση λεξιλογίου για αθλήματα/όργανα και έκφραση προτίμησης (J'adore, J'aime, Je déteste).
-
Δεξιοτήτων: Ανάπτυξη προφορικής επικοινωνίας και συνεργατικής μάθησης.
-
Στάσεων: Ενίσχυση της αυτοπεποίθησης στη χρήση της γαλλικής γλώσσας.
2. Διδακτικά Μέσα & Τεχνολογία
-
Διαδραστικός Πίνακας: Προβολή του ψηφιακού βιβλίου και διαδραστικών ασκήσεων (π.χ. LearningApps).
-
Λογισμικό: Χρήση e-class.
-
3. Ροή Διδακτικής Διαδικασίας
Α. Αφόρμηση & Εμπλοκή (5')
-
Προβολή εικόνων στον διαδραστικό πίνακα με διάσημους Γάλλους αθλητές και μουσικούς.
-
Δραστηριότητα: "Brainstorming" (Καταιγισμός ιδεών) σε μορφή word cloud στον πίνακα για λέξεις που ήδη γνωρίζουν οι μαθητές.
Β. Επεξεργασία & Νέα Γνώση (15')
-
Παρουσίαση του λεξιλογίου από τη σελίδα του βιβλίου.
-
Διαφοροποίηση: Χρήση ηχητικών αποσπασμάτων (για ακουστικούς τύπους) και οπτικών flashcards στον πίνακα (για οπτικούς τύπους).
-
Οι μαθητές επαναλαμβάνουν τη σωστή προφορά και ταυτόχρονα σύρουν τις λέξεις στις σωστές κατηγορίες στον διαδραστικό πίνακα.
Γ. Εμπέδωση & Διαφοροποιημένη Μάθηση (15')
-
Ομαδική εργασία: Χωρισμός της τάξης σε 3 επίπεδα (σταθμοί εργασίας):
-
Ομάδα 1 (Visual): Δημιουργία ψηφιακού κολάζ στον πίνακα με τα "J'adore/Je déteste" της ομάδας.
-
Ομάδα 2 (Kinesthetic): Παιχνίδι ρόλων "Pantomime": Ένας μαθητής μιμείται ένα άθλημα/όργανο και οι άλλοι μαντεύουν στα γαλλικά.
-
Ομάδα 3 (Analytical): Συμπλήρωση ψηφιακού κρυπτόλεξου στον πίνακα με το λεξιλόγιο της σελίδας 3.
-
Δ. Αξιολόγηση & Ανατροφοδότηση (10')
-
Exit Ticket: Κάθε μαθητής γράφει στον πίνακα ή στο tablet του μία φράση: "Moi, j'adore le piano mais je déteste le foot".
-
Αυτοαξιολόγηση: Οι μαθητές σημειώνουν με ένα "emoji" στον πίνακα πόσο καλά κατάλαβαν το σημερινό μάθημα.
-
Επίπεδο: Α1 (Β' Γυμνασίου) | Διάρκεια: 4 Διδακτικές Ώρες (4 x 45')
1. Στοχοθεσία (Σύμφωνα με το ΠΣ)
-
Γνωστικοί: Εκμάθηση λεξιλογίου για αθλήματα/όργανα και έκφραση προτίμησης (J'adore, J'aime, Je déteste).
-
Δεξιοτήτων: Ανάπτυξη προφορικής επικοινωνίας και συνεργατικής μάθησης.
-
Στάσεων: Ενίσχυση της αυτοπεποίθησης στη χρήση της γαλλικής γλώσσας.
-
Γλωσσικοί (Μορφοσυντακτικοί):
-
Χρήση του Jouer à + Sport (σύνταξη με $au, à \ la, à \ l', aux$).
-
Χρήση του Jouer de + Instrument (σύνταξη με du, de \ la, de \ l', des).
-
Χρήση του Faire de + Sport / Instrument (du, de \ la, de \ l', des).
-
Αντιπαραβολή με τα ρήματα προτίμησης (Aimer / Adorer / Détester + le, la, l', les).
-
Χρήση του πληθυντικού ευγενείας (Vous) για την απεύθυνση σε έναν άγνωστο ή σε επίσημο πλαίσιο (Interview).
-
-
Λεξιλογικοί: Εμπλουτισμός λεξιλογίου για αθλήματα και μουσικά όργανα.
-
Φωνητικοί: Σωστή προφορά των ρινικών ήχων (-on, -en) και του τελικού -r στα ρήματα.
Επικοινωνιακοί Στόχοι (Objectifs Communicatifs)
-
Παραγωγή: Σύνταξη "Fiche de Profil" (Παρουσίαση ενδιαφερόντων).
-
Αλληλεπίδραση: Διεξαγωγή σύντομης συνέντευξης (Interview) και επιβεβαίωση πληροφοριών με χρήση πληθυντικού ευγενείας.
Μεταγνωστικοί Στόχοι & Διαφοροποίηση
-
Στρατηγικοί: Ανάπτυξη αυτονομίας μέσω της επιλογής επιπέδου δυσκολίας.
-
Κοινωνιοπολιτισμικοί: Σύγκριση των χόμπι μεταξύ Γάλλων και Ελλήνων εφήβων.
- 2. Διδακτικά Μέσα & Τεχνολογία
-
Διαδραστικός Πίνακας: Προβολή του ψηφιακού βιβλίου και διαδραστικών ασκήσεων (π.χ. wordwall).
-
Λογισμικό: Χρήση e-class, διαδρστικού πίνακα, ιστολογίου.
-
Ροή Μαθήματος
1η Διδακτική Ώρα: Δομή & Γραμματική Σύγκριση
Α. Προθέρμανση: "L' Intrus" (8')
Εκφώνηση: «Παιδιά, στον πίνακα βλέπετε 4 ομάδες λέξεων. Σε κάθε ομάδα υπάρχει ένας "εισβολέας". Μπορείτε να τον εντοπίσετε;»
-
Le foot, le basket, la danse, le judo.
-
Le tennis, le volley, le golf, le piano.
-
L’athlétisme, l’équitation, l’accordéon, le ski.
-
La flûte, la guitare, la batterie, la boxe.
Β. Εμβάθυνση & Γραμματική Σύγκριση (12')
Εκφώνηση: «Παρατηρήστε τα ρήματα στην εικόνα. Για τα αθλήματα λέμε "faire de", για τα όργανα "jouer de". Με το "J'adore" όμως, χρειαζόμαστε το "de";»
Σημείωση στον πίνακα:
-
Niveau 1 (Προτίμηση): J'adore / J'aime + le, la, l'
-
Niveau 2 (Δράση): Je \ fais / Je \ joue + du, de \ la, de \ l'
Χρήση των δύο σελίδων του βιβλίου (68 & 72).
-
Βήμα 1: Παρατηρούμε τις λίστες με τα αθλήματα και τα όργανα.
-
Βήμα 2: Αναλύουμε τις τρεις περιπτώσεις σύνταξης:
-
Jouer à + Sport: à + le = au (π.χ. Je joue au basket).
-
Jouer de + Instrument: de + le = du (π.χ. Je joue du piano).
-
Faire de + Sport/Instrument: de + la = de \ la (π.χ. Je fais de la guitare).
-
-
Σημαντική επισήμανση: Στη Γαλλία λέμε «παίζω στον υπολογιστή» ως "Je joue à l'ordinateur".
Γ. Εξάσκηση (25')
https://wordwall.net/resource/103594296/french/les-sportsles-instruments-jouer-avec-son
https://wordwall.net/el/resource/68454498/faire-jouer
https://tetradiogallikon.weebly.com/jouera-e6.html
Άσκηση 1: Συμπλήρωσε το σωστό άρθρο (au, à \ la, du, de \ la, de \ l')
Θυμήσου: Jouer à + άθλημα / Jouer de + όργανο / Faire de + άθλημα ή όργανο.
-
Je joue _______ football με τους φίλους μου. (le football)
-
Elle fait _______ natation κάθε Τρίτη. (la natation)
-
Vous jouez _______ piano πολύ καλά. (le piano)
-
Tu fais _______ escrime στο σχολείο; (l'escrime)
-
Ils jouent _______ guitare στο συγκρότημα. (la guitare)
ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ ΚΛΙΣΗΣ ΡΗΜΑΤΩΝ:
1. Le verbe JOUER (Παίζω)
Είναι ομαλό ρήμα της πρώτης συζυγίας.
-
Je joue (Εγώ παίζω)
-
Tu joues (Εσύ παίζεις)
-
Il / Elle / On joue (Αυτός/ή παίζει)
-
Nous jouons (Εμείς παίζουμε)
-
Vous jouez (Εσείς παίζετε)
-
Ils / Elles jouent (Αυτοί/ές παίζουν)
2. Le verbe FAIRE (Κάνω)
Είναι ανώμαλο ρήμα και χρειάζεται προσοχή, ειδικά στο πρόσωπο vous.
-
Je fais (Εγώ κάνω)
-
Tu fais (Εσύ κάνεις)
-
Il / Elle / On fait (Αυτός/ή κάνει)
-
Nous faisons (Εμείς κάνουμε)
-
Vous faites (Εσείς κάνετε) — Προσοχή: όχι faisez!
-
Ils / Elles font (Αυτοί/ές κάνουν)
Άσκηση 2: Διάλεξε το σωστό ρήμα (jouer ή faire)
Πρόσεξε το άρθρο που ακολουθεί για να βρεις το ρήμα!
-
Est-ce que tu __________ du basket ?
-
Ma sœur __________ de la flûte depuis trois ans.
-
Nous __________ au tennis le samedi.
-
Ils __________ de l' équitation à la campagne.
-
Vous __________ du violon ?
2η Διδακτική Ώρα: Μετάφραση & Πολιτισμικά Κείμενα
Α. Εμπέδωση Γραμματικής (15')
1. Έλεγχος ασκήσεων για το σπίτι.Ομαδική διόρθωση.
2. Άσκηση 3: Μετάφρασε τις παρακάτω προτάσεις στα Γαλλικά
Χρησιμοποίησε τους κανόνες που έγραψες.
-
Παίζω βόλεϊ. (le volley)
-
Κάνω ποδήλατο. (le vélo)
-
Παίζω τύμπανα. (la batterie)
- Παίζω πιάνο (le piano)
- Κάνω χορό (la danse)
Β. Ανάγνωση & Κατανόηση (15')
Texte A: La Classe de Neige
« En France, beaucoup d'élèves partent en classe de neige avec leur école. C'est une semaine spéciale à la montagne. Le matin, les élèves étudient le français ou les mathématiques dans le chalet. L'après-midi, ils mettent leurs skis ! Ils font du ski ou du snowboard avec leurs professeurs. C'est génial parce que les enfants apprennent à vivre ensemble et à adorer la nature. »
Texte B: Les goûts des ados français
« Les adolescents français adorent le sport. Le mercredi après-midi, beaucoup de garçons jouent au foot et beaucoup de filles font de la gymnastique ou du judo. Le judo est très populaire en France ! Pour la musique, le piano et la guitare sont leurs instruments préférés. Mais attention : ils ne jouent pas seulement de musique classique, ils jouent aussi du rock ! Enfin, comme tous les ados, ils jouent souvent à l'ordinateur. »
Γ. Κοινωνικοπολιτισμική Σύγκριση & "Le Vote" (15')
Εκφώνηση: «Παιδιά, στη Γαλλία τα πιο δημοφιλή αθλήματα είναι το Judo και η Équitation. Στη μουσική, προτιμάνε το πιάνο και την κιθάρα. Ας δούμε τι γίνεται στην τάξη μας!»
-
Ψηφοφορία: Σχεδιάζουμε δύο στήλες: Grèce - France. Καταγράφουμε πόσοι κάνουν Judo/Equitation (μοντέλο Γαλλίας) vs Basket/Foot (μοντέλο Ελλάδας). Πόσοι παίζουν πιάνο/κιθάρα ή κάποιο άλλο μουσικό όργανο.
-
Σύγκριση: Σχηματίζουμε την πρόταση: "En France, on adore le judο, en Grèce, on adore le basket."
-
Συζήτηση: Αναφορά στην "Classe de neige" (σχολικό σκι στη Γαλλία): «Παιδιά, φανταστείτε να φεύγαμε με όλη την τάξη για 10 μέρες στα Καλάβρυτα ή στο Πήλιο, αλλά όχι μόνο για βόλτα. Το πρωί θα κάναμε Γαλλικά στο σαλέ και το απόγευμα θα φορούσαμε τα σκι μας και θα βγαίναμε στο χιόνι! Αυτό στη Γαλλία λέγεται Classe de neige και είναι μέρος της εκπαίδευσής τους.»
3η Διδακτική Ώρα: Ατομική Παραγωγή (Fiche de Profil)
Α. Κύρια Δραστηριότητα: "La Fiche de Profil" (30')
Εκφώνηση: «Διαλέξτε το επίπεδο που σας ταιριάζει και δημιουργήστε το δικό σας προφίλ!»
-
Ομάδα Α: 5 απλές προτάσεις με J’adore, J’aime, Je déteste (3 αθλήματα, 2 όργανα).
-
Ομάδα Β: Παράγραφος με χρήση του συνδέσμου mais-αλλά- (π.χ. J'aime le basket mais je ne fais pas de boxe).
-
Ομάδα Γ: Mini-interview (ερωταποκρίσεις) με χρήση αιτιολόγησης (parce que...=επειδή, διότι).
Β. Υποστήριξη για την Αιτιολόγηση (15')
Πίνακας επιθέτων (για το e-class):
-
Θετικά (+): C'est amusant (είναι διασκεδαστικό), C'est relaxant (είναι χαλαρωτικό), C'est génial (είναι τέλειο), C'est facile (είναι εύκολο).
-
Αρνητικά (-): C'est difficile (είναι δύσκολο), C'est fatigant (είναι κουραστικό), C'est nul (είναι χάλια), C'est barbant (είναι βαρετό).
Προσοχή στη σύνταξη: το parce que μπαίνει πάντα μετά την κύρια πρόταση για να εξηγήσει το "γιατί".
Γραμματική υπενθύμιση: Προσέχουμε να μη μπερδέψουμε το jouer à (αθλήματα/υπολογιστής/βιντεοπαιχνίδια) με το jouer de (μουσική).
Γ. Κλείσιμο 3ης ώρας (5')
Συλλογή των προφίλ. Τώρα ανεβάστε στο Ιστολόγιο της τάξης τις εργασίες σας!
4η Διδακτική Ώρα: Αλληλεπίδραση & Συνέντευξη
Α. Παρουσίαση & Feedback (8')
Εκφώνηση: «Ας ακούσουμε μερικά προφίλ. Ποιος έχει τα ίδια ενδιαφέροντα με τον συμμαθητή του;» (Σχολιασμός των εργασιών).
Β. Δημιουργική Δραστηριότητα: "Le Quiz des Talents" (10')
Εκφώνηση: «Ανταλλάξτε προφίλ με τον διπλανό σας. Διαβάστε το και κάντε μια ερώτηση επιβεβαίωσης: "Tu joues vraiment (στ'αλήθεια) du piano ?"»
Γ. Interview: "Journaliste vs Star" (17')
(Εφαρμογή του Vous - Πληθυντικός Ευγενείας)
| Ερώτηση (Ο Δημοσιογράφος) | Απάντηση (Η Star) | Γραμματικός Στόχος |
| Qu'est-ce que vous faites comme sport ? | Je fais du judo et de la natation. | faire \ de |
| Est-ce que vous jouez au basket ? | Oui, je joue au basket avec mes copains. | jouer \ à |
| De quel instrument vous jouez ? | Je joue du piano και de la flûte. | jouer \ de |
| Est-ce que vous jouez à l'ordinateur ? | Non, je préfère le tennis ! | jouer \ à \ l' |
| Qu'est-ce que vous détestez / aimez? | Je déteste la boxe. J'aime la danse. | Ρήματα προτίμησης |
Δ. Δραστηριότητα: "Créez votre Intrus" (10')
Εκφώνηση: «Σε ζευγάρια, φτιάξτε τη δική σας ομάδα 4 λέξεων με έναν εισβολέα. Ανταλλάξτε το τετράδιο με το διπλανό ζευγάρι και λύστε τον γρίφο τους!»
3. Σύνοψη Γραμματικής & Εργασίες
Σύνοψη:
-
Aimer / Adorer: le, la, l', les (J'adore le foot)
-
Jouer à: au, à la, à l', aux (Αθλήματα/PC)
-
Jouer de: du, de la, de l', des (Όργανα)
-
Faire de: du, de la, de l', des (Σπορ/Όργανα)
Εργασία για το σπίτι (Devoir): "Le Portrait de mon Idole"
Εκφώνηση: «Διαλέξτε ένα διάσημο πρόσωπο. Γράψτε ένα κείμενο για τα γούστα του στο 3ο πρόσωπο. Χρησιμοποιήστε οπωσδήποτε μία πρόταση με jouer à, μία με faire de και μία με jouer de.»
5. Φύλλο Αυτοαξιολόγησης (Fiche d'Auto-évaluation)
| Μπορώ να... | 😊 | 😐 | ☹️ |
| Ξεχωρίζω πότε βάζω faire και πότε jouer; | |||
| Χρησιμοποιώ σωστά τα du, de la, de l' στα γαλλικά; | |||
| Γράφω 5 σωστές προτάσεις για τα χόμπι μου; | |||
| Κάνω μια ερώτηση σε έναν συμμαθητή μου για τη μουσική; | |||
| Καταλαβαίνω τη διαφορά ανάμεσα στο J'aime και το Je fais; |
Τάξη: Α' Γυμνασίου | Διάρκεια: 45 λεπτά | Επίπεδο: Α1.1 – Α1.2
1. Διδακτικοί Στόχοι (Βάσει ΚΕΠΑ)
- Προσληπτική ικανότητα: Κατανόηση απλών προτάσεων για δραστηριότητες αναψυχής.
-
Επικοινωνιακή γλωσσική ικανότητα: Οι μαθητές να μπορούν να συμμετέχουν σε σύντομες κοινωνικές συναλλαγές, προτείνοντας και απαντώντας σε προσκλήσεις για δραστηριότητες αναψυχής.
-
Γλωσσική ικανότητα: Χρήση της δομής "On + ρήμα" για προτάσεις και των καταφατικών/αρνητικών επιρρημάτων (D'accord, Désolé κ.λπ.).
-
Πραγματολογική ικανότητα: Ανάπτυξη στρατηγικών συνεργασίας μέσω εργασίας σε ζευγάρια ή ομάδες.
-
Στρατηγική
-
Διαφοροποίηση: * Οπτικοί τύποι: Χρήση εικονιδίων (thumbs up/down) από το e-book.
-
Ακουστικοί τύποι: Επαναλήψεις με διαφορετικό επιτονισμό (ενθουσιασμός vs απογοήτευση).
-
Κιναισθητικοί τύποι: Δραστηριότητα στον διαδραστικό πίνακα.
- Προαπαιτούμενες γνώσεις:
-
-
Χρήση του Jouer à + Sport (σύνταξη με au, à \ la, à \ l', aux).
-
Χρήση του Jouer de + Instrument (σύνταξη με du, de \ la, de \ l', des).
-
Χρήση του Faire de + Sport / Instrument (du, de \ la, de \ l', des).
-
Αντιπαραβολή με τα ρήματα προτίμησης (Aimer / Adorer / Détester + le, la, l', les).
- Χρήση λεξιλογίου για αθλήματα, μουσικά όργανα, χόμπι.
-
-
-
-
2. Διαφοροποιημένη Διδασκαλία (Στρατηγική Αξιολόγησης)
-
Για μαθητές με χαμηλότερη ετοιμότητα: Παροχή "scaffolding" (υποστήριξης) με οπτικά βοηθήματα (εικόνες βιβλίου) και έτοιμες δομές-μοντέλα.
-
Για μαθητές με υψηλότερη ετοιμότητα: Ενθάρρυνση για χρήση αιτιολόγησης (π.χ. "Non, je ne peux pas parce que je suis fatigué").
3. Ροή Μαθήματος & Χρονισμός
Α. Φάση Προετοιμασίας (Mise en train) – [5 λεπτά]
-
Δραστηριότητα: Η εκπαιδευτικός μπαίνει στην τάξη και ρωτάει για διάφορες δραστηριότητες: "On joue au foot ?" ή "On regarde la télé ?". (Σύνδεση με πρότερη γνώση για αθλήματα, μουσικά όργανα, χόμπι)
-
Κριτήριο Αξιολόγησης: Προσέλκυση ενδιαφέροντος και σύνδεση με την καθημερινότητα.
Β. Φάση Παρατήρησης & Επεξεργασίας – [10 λεπτά]
-
Δραστηριότητα: Ανάλυση της εικόνας. Χωρισμός του πίνακα σε "Θετική αντίδραση" (thumb up) και "Αρνητική αντίδραση" (thumb down).
-
Διαφοροποίηση: Ζητάμε από τους μαθητές να αντιστοιχίσουν τα επιφωνήματα (Génial! / Désolé!) με τις αντίστοιχες χειρονομίες που βλέπουν στο βιβλίο.
Γ. Φάση Καθοδηγούμενης Πρακτικής – [12 λεπτά]
-
Δραστηριότητα: Συμπλήρωση των διαλόγων της άσκησης "...et j'utilise !".
-
Εφαρμογή: Οι μαθητές καλούνται να δώσουν δύο διαφορετικές απαντήσεις (μία θετική και μία αρνητική) για κάθε πρόταση (π.χ. για το "On va au théâtre ?").
Δ. Φάση Παραγωγής & Δημιουργικότητας – [13 λεπτά]
-
Δραστηριότητα "Το Ζάρι των Δραστηριοτήτων": Οι μαθητές σε ομάδες των 3. Ένας προτείνει μια δραστηριότητα από τη σελίδα (π.χ. "On fait du skate ?"), ο δεύτερος αποδέχεται και ο τρίτος αρνείται με έντονο ύφος.
-
Κριτήριο Αξιολόγησης: Χρήση της γλώσσας σε πραγματικές συνθήκες (role-play).
Le petit coup de pouce (Το μικρό βοήθημα)
Pourquoi tu ne peux pas ? (Γιατί δεν μπορείς;)
Χρησιμοποίησε τη λέξη "parce que" (επειδή) για να δώσεις μια δικαιολογία:
-
Français (Γαλλικά) Ελληνικά Πότε το χρησιμοποιώ; Je suis fatigué(e) Είμαι κουρασμένος/η Όταν θέλεις να ξεκουραστείς. J'ai des devoirs Έχω μαθήματα/διαβάσματα Όταν πρέπει να μελετήσεις. J'ai un match Έχω αγώνα Για αθλητικές δραστηριότητες. Je n'ai pas d'argent Δεν έχω χρήματα Για έξοδο στο σινεμά ή θέατρο. Je suis puni(e) Είμαι τιμωρία Για μια πιο αστεία δικαιολογία!
Πίνακας Αιτιολόγησης (Εμπλουτισμένος)
Παιδιά, δείτε πώς αλλιώς μπορείτε να συνδέσετε τις νέες εκφράσεις με το "parce que":
| Η Πρόταση | Η Απάντηση (Εμπλουτισμένη) | Η Αιτιολογία (Γιατί;) |
| On va au cinéma ? | "C'est dommage, je ne peux pas..." | ...parce que j'ai un examen. |
| On joue au foot ? | "Je suis partant !" | ...parce que j'adore le sport ! |
| On regarde la télé ? | "Ça ne me dit rien..." | ...parce que je préfère lire une BD. |
Le Petit Coup de Pouce: "Exprimer son enthousiasme"
Γιατί σου αρέσει η πρόταση που σου έκανε ο συμμαθητής/η συμμαθήτριά σου;
| Français (Γαλλικά) | Ελληνικά | Πότε το χρησιμοποιώ; |
| C'est une super idée ! | Είναι σούπερ ιδέα! | Για κάθε πρόταση που σου αρέσει. |
| J'adore ça ! | Το λατρεύω αυτό! | Όταν σου αρέσει πολύ η δραστηριότητα. |
| Je suis libre ! | Είμαι ελεύθερος/η | Όταν έχεις χρόνο για έξοδο. |
| Avec plaisir ! | Με χαρά! | Για να δείξεις ευγένεια και ενδιαφέρον. |
Βοήθημα: "Enrichir son vocabulaire" (Εμπλουτίζω το λεξιλόγιό μου)
1. Για την Αποδοχή (Accepter) – Από το απλό στο σύνθετο
-
Niveau 1: "Oui, super !" / "D'accord !"
-
Niveau 2: "C'est une excellente idée !" (Είναι μια εξαιρετική ιδέα!)
-
Niveau 3: "Ça me dit bien !" (Πολύ μου αρέσει η ιδέα/Με ψήνει!) – Πολύ γαλλική έκφραση!
-
Niveau 4: "Je suis partant(e) !" (Είμαι μέσα / Ψήνομαι!)
2. Για την Άρνηση (Refuser) – Με ευγένεια και ποικιλία
-
Niveau 1: "Non, merci." / "Désolé(e)."
-
Niveau 2: "C'est dommage, mais je ne peux pas." (Είναι κρίμα, αλλά δεν μπορώ.)
-
Niveau 3: "Peut-être une autre fois ?" (Ίσως μια άλλη φορά;) – Δείχνει διάθεση για συνεργασία.
-
Niveau 4: "Ça ne me dit rien." (Δεν μου λέει κάτι / Δεν έχω όρεξη για αυτό.)
Ε. Ανακεφαλαίωση & Αυτοαξιολόγηση (Closure) – [5 λεπτά]
-
Δραστηριότητα: "Exit Ticket". Κάθε μαθητής πρέπει να πει μια φράση αποδοχής ή άρνησης πριν βγει από την τάξη.
-
Σύνοψη: Υπενθύμιση της δομής "On + ρήμα".
4. Υλικά & Μέσα
-
E-class.
-
Σελίδα e-book με τις εκφράσεις: D'accord!, Super!, Je déteste ça!.
DEVOIR: Digital Rendez-vous" (Ψηφιακό Ραντεβού)
Οδηγία για το Ιστολόγιο
Τίτλος ανάρτησης: "On fait quelque chose ce week-end ?" (Κάνουμε κάτι αυτό το Σαββατοκύριακο;)
Βήμα 1: Κάθε μαθητής/τρια γράφει μια δική του πρόταση χρησιμοποιώντας το "On + ρήμα" (π.χ. On fait du vélo ? ή On écoute de la musique ?).
Βήμα 2: Πρέπει να διαβάσει τις προτάσεις των συμμαθητών του και να απαντήσει σε τουλάχιστον δύο, χρησιμοποιώντας τις εκφράσεις που μάθαμε (π.χ. Oui, c'est une super idée ! ή Désolé, je ne peux pas...).
-
Fiche d'Auto-évaluation (Φύλλο Αυτοαξιολόγησης)
- Η αγαπημένη μου λέξη/φράση από το σημερινό μάθημα: ________________________
| Σήμερα έμαθα... | 😄 Πολύ καλά | 🙂 Αρκετά καλά | 😐 Χρειάζομαι βοήθεια |
| Να προτείνω μια δραστηριότητα (On...) | |||
| Να λέω "Ναι" με διαφορετικούς τρόπους (D'accord, Super!) | |||
| Να λέω "Όχι" ευγενικά ή με έμφαση (Désolé, Je déteste) | |||
| Να αναγνωρίζω τα χόμπι στα γαλλικά (faire du sport, surfer sur Internet) |
Ημερολόγιο
Ανακοινώσεις
Όλες...- - Δεν υπάρχουν ανακοινώσεις -